top of page

Čili piparu ābece

Čili pipari ir svarīga sastāvdaļa gandrīz jebkurā pasaules virtuvē.

karolīnas pļāvējs carolina reaper

Čili parasti asociē ar asiem ēdieniem, bet ne visi čili ir asi. Lai novērtētu čili piparu asumu, tiek lietota Skovila skala (the Scoville scale). Paprika, kuru arī skaita pie čili, vispār nav asa. Tai ir 0 (nulle) Skovila asuma vienības, bet 2,2 miljoni Skovila asuma vienību bija līdz šim visasākajam piparam pasaulē - Karolīnas pļāvējam (Carolina Reaper). Nesen pasaules tirgū nonāca jauns pipars - X pipars (Pepper X). Tam ir vidēji 2,693 miljoni Skovila asuma vienības. Selekcionārs un audzētājs Eds Karijs, kas radīja šo piparu atklāj, ka tas ir patentēts pipars. Pepper X pākstis un sēklas netiks pārdotas.


Jāņem vērā, ka kaltēti čili būs asāki, nekā svaigi, tāpēc, ka no tiem kaltēšanas procesā ir iztvaicējies ūdens un asā garša augā palikusi intensīvāka.


Bez asuma čili piparos ir jūtamas arī citas garšas nianses. Piemēram, var sajust saldumu, augļu garšu, arī skābenumu.


Pasaulē ir daudz un dažādi čili piparu veidi.


Lūk daži no mūsu un Jūsu favorītiem internetveikalā Garšvielas.lv


Paprika - vismaigākais pipars, kuram nav asuma mērvienību.

Izmēģiniet Papriku (maltu pulverī)  https://www.garsvielas.lv/product-page/paprikas-pulveris


Jalapeño piparu asums ir atšķirīgs, bet parasti tas ir no 4000 līdz 8500 vienībām pēc Scoville skalas. Tie skaitās maigi čili pipari.


Kajēnas pipari tiek uzskatīti par vidēji asiem čili pipariem, kas saņem no 30 000 līdz 50 000 Scoville asuma vienībām. Tie ir aptuveni 12 reizes asāki nekā halapeno pipari


Čili pākstis no mazajiem Birds Eye pipariem - neļaujiet mazajam pipara izmēram jūs apmānīt. Šie mazie asie pipari ir vidēji asi. No 50 000 līdz 100 000 Scoville siltuma vienībām, kas ir mazāk nekā mūsu habanero, bet asāki nekā mūsu jalapenjo.


Habanero ir ievērojami karstāks nekā jalapeno. Habanero asums pēc Skovila skalas var svārstīties no 100 000 līdz 350 000 SHU vai pat vairāk.


Izmēģiniet arī maltus asos sarkanos čili piparus no Indijas ražotāja TRS. Tie tiek ierindoti aso čili piparu kategorijā. Mūsu klienti vērtē, ka tie ir asāki par Habanero pipariem.0 comments

Related Posts

See All

Comments


bottom of page